Jarní detox - Kurkuma

Jaro už je tady! Stejně jako se mění vnější prostředí, mění se i to vnitřní - když na horách taje sníh, v těle taje vnitřní sníh Beken (živly Voda a Země) a vy se můžete cítit těžcí a flegmatičtí. Také játra se stávají aktivnějšími, a ted je to ideální čas pro jemnou detoxikaci jater. Kurkuma, známá svými detoxikačními účinky, je k tomu skvělým pomocníkem.

Co je kurkuma?

Kurkuma je oddenek (kořen) rostliny Curcuma longa. Tibetský řika se ji Yungwa (Gyung ba). Tato rostlina patří do čeledi zázvorovitých a je hojně pěstována a používána hlavně v jižní Asii. Indie produkuje téměř veškerou světovou produkci kurkumy, která je považována za nejkvalitnější. Pozor na kvalitu, existuje hodně falzifikátů kurkumy, které mohou být i toxické, takže vždy si nejdřív ověřte zdroj.

Kurkuma a kurkumin: je to totéž?

Kurkuma je celý kořen rostliny, zatímco kurkumin je hlavní účinná látka, která je zodpovědná za mnoho prospěšných vlastností kurkumy a její výraznou žlutou barvu. Toto zlatavé koření se používá nejen pro svou hořkou, mírně štiplavou a zároveň sladkou chuť. Často se také používá k zvýraznění barvy a vůně pokrmů. Již tisíce let se také používá v léčitelství v tradiční Tibetské (TTM), čínské medicíně (TCM) a ajurvédě.

V dnešní době lze snadno sehnat kurkumin v kapslích, ale já ho raději používám v přírodní formě, v symfonii dalších fytochemikálií, které rostlina obsahuje.

Při užívání kurkuminu také záleží na dávce kvůli jeho vysoké koncentraci, buďte opatrní a dopřejte svému tělu pravidelný odpočinek od jeho užívání, protože příliš mnoho může ve skutečnosti zvrátit jeho příznivé účinky vypnutím detoxikace. 

Přínosy kurkumy
 

  •  Protizánětlivé účinky

Kurkuma působí silně protizánětlivě, a je obzvlášť účinná u chronických zánětu. V imunitním systému kurkumin specificky snižuje nadměrnou aktivitu Th1 lymfocytů, které zprostředkovávají onemocnění, jako je reumathoidní artritida, Hashimotova tyreoiditida, SM (roztroušená skleroza), IBD- zánětlivá střevní onemocnění, vitiligo, lupénka a neurodegenerativní onemocnění.

  •  Antioxidant a omlazování

Antioxidanty jsou molekuly, které chrání naše tělo na buněčné úrovni tím, že zabraňují poškození způsobeném volnými radikály. Volné radikály mohou způsobovat oxidační stres a vést k mnoha nemocem (včetně zánětu a rakoviny) a předčasnému stárnutí, pokud nejsou udržovány na uzdě.

Bylo zjištěno, že kurkumin potlačuje intracelulární signální dráhu mTOR, která reguluje životní cykly buněk. Vyvolává apoptózu  (programovanou destrukci) nemocných buněk, čímž podporuje zdraví buněk a orgánů, ochranu před nadorovým bujenim a zajištuje delší a zdravější život. Není překvapením, že se používá v Sowa Rigpa v takzvané Chudlenově praxi jako jedna z omlazujících látek! 

  •  Detoxikace a ochrana játer

Je skvělým detoxikačním prostředkem, dokáže odstranit všechny zárodky jedů. Kurkuma pomáhá při všech druzích chronických zánětů, ve všech buňkách a orgánech těla, ale zvláště dobře působí na játra (vědecky se tomu říká hepatoprotektivní vlastnosti). Znižuje také cholesterol a reguluje vylučováni žluči (opatrně při žlučových kamenech).

  •  Antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky

Kurkuma se v mnoha tradičních lékařských systémech používá jako antimikrobiální prostředek.

Systematický přehled z roku 2014 určil, že kurkumin vykazuje antibakteriální aktivitu, přičemž nejslibnější výsledky byly prokázány proti bakterii Helicobacter pylori (H. pylori), která infikuje žaludek, způsobuje zánět a poškozuje tkáně gastrointestinálního traktu. Bylo také zjištěno, že kurkuma má antimykotické účinky, zejména proti plísním Paracoccidioides brasiliensis a Candida. Kromě toho bylo zjištěno, že kurkumin vykazuje také antivirové účinky.

  • Neuroprotekce

Pravděpodobně jste už slyšeli, že kurkuma má ochranný účinek na pokles kognitivních funkcí, demenci, Parkinsona a Alzheimerovou chorobu. 

  • V těhotenství

Kurkuma je bezpečná v malých dávkách jako koření, ale ne jako doplněk stravy. Pomáhá na krvácení dásní, pálení žáhy a pomáha při preeklampsii. Používat opatrně.

  • Vnější použití

V Sowa Rigpa se kurkuma se používá lokálně k řešení různých potíží, jako jsou dermatologické stavy, akne, infekce a k zastavení nekrózy tkání.


Interakce
Pozor, kurkuma může interagovat s léky na ředění krve, léky na cukrovku a antacidy, takže pokud užíváte některé západní léky, poraďte se o bezpečnosti se svým lékařem nebo lékárníkem.

 

Recept na jarní detoxikaci, energii a mentalní jasnost

Kurkumová limonáda

  •  Kurkuma (ideální je čerstvá, nastrouhaná - ale pozor na prsty, je barvící).
  •  1 lžíce čerstvého strouhaného zázvoru (zázvor je skvělý na trávení a odstranění přebytečného Bekenu na jaře)
  • zalijte 1 l vařící vody, nechte vychladnout, přidejte trochu citronové šťávy a medu podle chuti.
 

Voila!  Vychutnejte si ráno nebo v době oběda.

(inspirovano z `The Whole Journey`)

 

Bibliografie 

1. 4 Medical Tantras, Yuthok Yonten Gonpo, English translation by Men Tsee Khang 2011 
2. Essentials of Tibetan Medicine, Trinely Gyatso, Chris Hakim, 2010
3. Shel Phreng, Danzin Puntsog, Russion translation by Dashiyeva, 2017
4. Fullscript.com

5. https://www.healthline.com/health/pregnancy/turmeric-pregnancy#risks-in-pregnancy

6.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31006841/