Naslouchej sám sobě

Cítíte, že něco není v pořádku, ale nevíte co? Jdete za doktorem, aby vám řekl, s čím máte problém, ale nic konkrétního vám nezjistí. Často důvěřujeme lékařům víc než sami sobě, ale co myslíte, kdo vás zná lépe? Kdo ví, jak se cítíte, jakými životními situacemi jste prošli, co vás nejvíc stresuje? Jaké jídlo či jaká místa vám nedělají dobře a které vám naopak prospívají?

Možná sami sebe taky moc neznáte. Víte, kolik měříte, vážíte, jakou máte barvu očí. A co vnitřní orgány? Jak se má váš žaludek, plíce, játra? Co emoce, psychika?

Možná je na čase seznámit se sami se sebou. Napojit se na svůj dech, tep srdce, pocit v břiše a ve svalech. Uvědomit si napětí, ztuhlost. Většinou jsme tak ponoření do stresového, pracovního módu, že si ani nevšimneme, v jaké tenzi je naše mysl a tělo. Sáhněte si na ramena - jsou měkká a uvolněná, nebo tvrdá a ztuhlá? Co vaše břicho? Jaká je stolice? Jaký máte spánek? Udělejte si vnitřní scan celého svého těla, od vrcholku hlavy do špiček prstů u nohou.

Když si uvědomíte všechna napjatá místa, další krok je uvolnit se. Přepnout ze stresového módu („fight or flight“), do módu „rest and digest“ – odpočinku, regenerace, dobrého trávení a fertility. Západní výzkumy nám vysvětlují mechanizmy, kterými dokáže mysl ovlivnit tělo, pokud je ve stresu – skrze neurotransmitery, hormony a aktivaci tzv. sympatického nervového systému, který je zodpovědný za okamžité reakce na hrozící nebezpečí (fight or flight). Naopak uvolnění a každodenní funkce těla jsou řízeny tzv. parasympatickou nervovou soustavou, která je ale v dnešní vystresované době většinou vypnutá. Někdy jsme natolik v napětí, že se vůbec nedokážeme uvolnit (tired and wired), ani usnout. To je poplašný signál, že jste zašli moc daleko a pokud něco nezměníte, dojde k nevratnému poškození vašeho zdraví.

Východní systémy tyto procesy vysvětlují na energetické úrovni. Intenzivní a/anebo dlouhodobé emoce (někdy i ty, které jsou vnímány na Západě jako pozitivní, například touha) a také stres způsobují energetickou nerovnováhu anebo přímo blokádu v cirkulaci energií. To se později projeví na fyzické úrovni. Tibetská medicína věří (a spíš to po tisíci letech praxe ví), že prací na energetické úrovni dokážeme vyrovnat jak psychiku, tak fyzické potíže. Když řeknu práce s energií, možná vás napadne nějaká bioenergoterapie, léčitelství, či šarlatánství. Ne. Jedná se o někdy velmi jednoduché a fyzické techniky. Nepotřebujete mít pro energii žádný cit, abyste zažili jejich pozitivní vliv.

Všechny tradiční celostní medicínské systémy (a to nejen na Východě) znaly a používaly léčebné metody jako jóga, dýchací cvičení či masáže. V tibetské medicíně máme unikátní systém práce s energiemi, který nám pomáhá cítit se znovu dobře ve svém těle, napojit se na něj, zklidnit ho a umožnit přirozené hojení a uzdravování. Jóga nedžang, tibetské masáže kunye, terapie horme, akupunktura, baňky, sauna či meditace, to jsou jen některé z těchto léčebných metod. Pomáhají odblokovat stagnující energii a znovunastolují rovnováhu energií, těla a mysli. Ze západního hlediska aktivují parasympatický nervový systém, zklidňují psychiku, uvolňují fyzickou tenzi, zlepšují prokrvení tkání a jejich výživu. Jakkoliv si to vysvětlíme, jejich přínos je nesporný.

Existuje spousta metod, jak si pomoci, ale musíte vyzkoušet, co bude fungovat vám. Udělejte si pro sebe čas. Začnete cestu k sebepoznání. Život v souladu se sebou a prostředímje zdrojem zdraví a spokojenosti a já vám můžu být jen průvodcem k obnovení ztracené rovnováhy.