Neplodnost a porucha trávení

Osmadvacetiletá blonďatá žena, říkejme jí Anna, přišla do mé kanceláře s nářkem, že poslední rok a půl nemůže otěhotnět, přestože podle západních lékařských znalostí neměla žádnou zjevnou patologii. Vypadala frustrovaně a se slzami v očích řekla: „Proč nemůžu otěhotnět, když je všechno v pořádku? Proč mi nikdo nemůže říct příčinu?!"

Lékaři nenašli žádnou endometriózu, žádné myomy, žádné cysty na vaječnících, kromě mírné hormonální nerovnováhy – mírně nižší hladiny progesteronu během druhé poloviny cyklu, ale stále v normálním rozmezí.

Anna podstoupila 3 umělé oplodnění a in vitro fertilizaci (IVF) se dvěma transfery embryí. Všechny postupy byly neúspěšné. V tu chvíli, než zkusila IVF potřetí, se Anna rozhodla hledat „alternativní“ řešení.

Příčina neplodnosti

Když jsem procházela její anamnézu, včetně deníku jídla, nálady a stolice (Food, Mood, Poop diary), odhalila jsem významné problémy s trávením, které mohou vysvětlit její infertilitu. Její strava se z velké části skládala ze sendvičů, sladkých svačin, ovoce a ovocných smoothies (podle tibetské medicíny vše studené povahy). Jedla také zpracované maso, obiloviny a nějakou čerstvou zeleninu, jako jsou saláty. Když si všimla, že jí mléčné nedělá dobře, zkusila bezlaktózové mléko, ale symptomy se příliš nezlepšily.

Anna měla chuť na cukr a snadno se pozdráždila. Její stolice byla nepravidelná; někdy tekuté, někdy tvrdé. Po čerstvém chlebu, pivu nebo česneku Anna zažívala nadýmání. I bez provedení nákladného testování je to z pohledu funkční medicíny jasná známka střevní dysbiózy, propustného střeva a výsledné hormonální nerovnováhy. A z pohledu Sowa Rigpa, "Mašupa“ čili porucha travení je   příčina všech vnitřních poruch.

Jídlo jako lék

Začali jsme s protokolem eliminace potravin, vyhýbáme se všem prozánětlivým potravinám, jako jsou:

- mléčné výrobky (včetně bezlaktózových z důvodu vysoké pravděpodobnosti intolerance kaseinu, který je prozánětlivý),

- obiloviny (zejména ty obsahující lepek – objevují se výzkumy spojující celiakii a citlivost na lepek s neplodností a hormonálními nerovnováhami),

- cukr (hyperglykémie a hyperinzulinémie je prvním krokem k dalším metabolickým a hormonálním výkyvům)

- a všechny zpracované potraviny a konzervační látky.

Ponechali jsme širokou škálu teplé, vařené nebo pečené zeleniny, ořechy, semena, vejce, organické maso a ryby. V dnešní době se tomu říká Paleo dieta, ale já ji raději nazývám Real Food nebo Nutrivore dieta se zaměřením na přírodní potraviny bohaté na živiny.

Cílem bylo vyléčit střeva a stabilizovat krevní cukr a z východní perspektivy prohřát zažívání a ledviny. Podle Sowa Rigpa – tibetské a himalájské medicíny, měla nejen „Mashupa“ neboli špatné trávení, ale také „studené ledviny“, funkční nedostatek energie v urogenitálním systému, který je často viníkem neschopnosti otěhotnět.

Prekoncepce 

Řekla jsem Anně, aby tento čas na nápravu trávení a hormonů brala jako prekoncepce. Prekoncepce je čas na připravu těla a mysli (a tím i epigenetické vyjádření) před otěhotněním.

Pokud se máte stát matkou, je důležité nejprve vyživit své tělo, abyste vyživili své budoucí miminko. Vaše dítě získá přednastavené geny, které se aktivují prostřednictvím jídla, životního stylu, mentálního přístupu a vystavení specifickému prostředí.

I několik měsíců zlepšené výživy, zvládání stresu, změn životního stylu a terapií může posunout genetický projev a mít velký vliv na zdraví vás i vašeho budoucího miminka.

Výsledek

Po 6 týdnech si Anna všimla, že se jí výrazně zlepšilo zažívání, s dobrou stolicí, bez nadýmání a má mnohem více energie! Její PMS – citlivost prsou, změny nálad, chuť na cukr před menstruací téměř vymizely a menstruace je méně bolestivá.

Přidali jsme nějaké bylinky a doplňky stravy na posílení ledvin a absolvovali řadu moxových kúr. Doma Anna dělala speciální cvičení jógy (Nejang) a akupresuru na bodech, které jsem jí ukázala, abych maximalizovala účinky.

Po 4 měsících od první schůzky se mnou se Anně ukázali dva proužky na těhotenském testu!

A co vy?

Nebyla první ženou, která za mnou přišla s tímto problémem. Je mnoho dalších žen, které přicházejí s podobnými problémy: „idiopatická“ neplodnost, hormonální nerovnováha, nepravidelná menstruace, PMS, endometrióza atd. a neznají možnosti léčivé výživy k navrácení do úžasného zdravotního stavu!

Neplodnost a hormonální nerovnováha mohou mít samozřejmě mnoho dalších příčin. Ale pokud jste jako Anna, která byla „zdravá“, ale neplodná, možná by stálo za to se před invazivní léčbou podívat na to, co jíte a jak žijete. Pokud máte zájem dozvědět se více, připravuji podrobný online kurz na podporu plodnosti, kde půjdeme do hloubky se všemi možnými příčinami a řešeními, abyste se konečně setkali se svým potomkem.

Literatura

  1. Gyu Shi - the Four Medical Tantras, Yuthok Yonten Gonpo, Dharamsala

  2. Tibetan Book of Health, dr Nida Chenagtsang, Sky Press Books, 2017
  3. The Hormone Cure, Sarah Gottfried, 2014
  4. Hormone Repair Manual,  Lara Briden, Green Peak publishing, 2021
  5. Women's Bodies, Women's Wisdom: Creating Physical and Emotional Health and Healing, Christiane Northrup, revised edition 2020
     

Dr. Anastazja Holečko