Recepty pro pohodu a dobrý spánek (typ Lung)

Recepty pro zklidnění elementu Větru (Lung):

1) Vývar pro Lung přímo z tibetského lékopisu: Vařte hovězí nebo ovčí kosti, setkejte se, přidejte česnek, cibuli, červené víno, trochu soli (a asafoetidy) a hnědý cukr. Říká se, že uklidňuje veškerý přebytek větru ve vašem těle. Šálek takového nápoje lze brát jako lék před spánkem. 

2) Tibetská česneková polévka - vezměte oloupané stroužky česneku a vařte na vývaru (nebo mléku, pokud to dobře snášíte), dokud nebude hladký. Přidejte sůl, trochu pepře a muškátový oříšek podle chuti. Smíchejte a vytvořte krémovou polévku a podávejte se sezamovými semínky. Pokud ho necháte 3 týdny fermentovat v ječmenové trávě, stane se z něj omlazující tonikum (chulen) pro konstituce Lung. 

3) Pečená kořenová zelenina: nakrájené oloupané sladké brambory, mrkev, červená řepa a pastinak (můžete použít i jinou kořenovou zeleninu, například topinambury, brambory, celer atd. - vybral jsem si je kvůli jejich sladké a aromatické chuti). Posypeme solí a olivovým olejem, pečeme v troubě asi na 200 ° C. Používám to jako přílohu, například k pečenému hovězímu masu nebo jinému masu. 

5) Tapiokový pudink – namočte perly tapioky do vody (nejlépe přes noc, nebo alespoň 30 minut), přidejte mléko / nebo kokosové mléko (asi 5krát více, záleží na tom, jak moc husty chcete), špetku soli, vanilku, případně více plicního koření podle chuti. Vařte na mírném ohni, často za stálého míchání, dokud perly nezprůhlední. Můžete také naslechat zvlast 2 vejce a smíchat s tapiokou (ale nevařte!) pro vice pudinkovou texturu. Podavejte s ovocem dle vašeho výběru. 

6) Masala chai - smíchejte anis, muškátový oříšek, hřebíček, kardamom, skořici a pepř / dlouhý pepř (volitelně - pro studené typy). Tyto přísady jsou také běžné v tibetských bylinných vzorcích pro plíce. Vezměte půl lžičky koření na sklenici vroucí vody, můžete přidat trochu černého čaje. Chcete-li mít originální indický styl, pridejte mléko a hnědým cukrem. Můžete také přidat mandlové mléko nebo dokonce máslo (podobně jako káva Bulletproof). 

 

Další čaje pro Lung, které vám pomohou relaxovat a spát hlouběji, jsou: kopřivy, heřmánek, Tulsi, levandule, meduňka a chmel.

Dobrou chut!