Tipy Sowa Rigpa pro letní čas

Milí a vážení,

Na začátku prázdnin a horkých letních dnů vám posílám několik tipů a rad z tradiční tibetské medicíny. Sowa Rigpa - tibetská medicína - je téměř 4000 let starý přírodní lékařský systém, který nás učí, jak žít v rovnováze s přírodou a jejími cykly. Dodržováním těchto přirozených rytmů můžeme udržovat zdravý vyvážený stav a předcházet nemocem.

Co se dějě v přírodě a v nás

Projev větru

V letní sezóně se projevuje energie větru, která se na jaře nahromadila. Možná si všimnete, že vaše koncentrace je slabší, nebo zažíváte emoční labilitu, až po úzkosti a záchvaty paniky (psychiatři vědí, že v létě se více projevuji než v jiných ročních obdobích). Váš spánek může být lehčí a můžete dokonce trpět nespavostí, k čemuž přispívají i dlouhé dny a krátké noci.

Hromadění horka

Léto je také časem, kdy převažuje element ohně. Tento element je spojeny se srdcem, takže pozor na  arytmie a další kardiologické poruchy, které se mohou více projevit.

Vnější teplo oslabuje vnitřní teplo neboli metabolický ohen těla (Medro tibetsky). To má za následek nedostatek chuti k jídlu, pomalé trávení a slabý metabolismus.

V této roční době se uvnitř těla začíná hromadit teplo. Může se projevit na duševní úrovni jako podráždění a zlost, a na fyzické jako bolesti hlavy, záněty, nachlazení a podzimní chřipky.

Jak na to

Antidotum stravou

Pro vyvážení převládajících prvků této sezóny doporučuje Sowa Rigpa jíst jídlo sladké, slané a kyselé chuti. Jako příklad lze uvést ovoce a zeleninu, zrna (ideálně přirozeně bezlepková a fermentovaná), masa jako krůtínebo hovězí, ryby, organické fermentované mléčné výrobky.

Na jedné straně je dobré jíst sezónní místní ovoce, zejména bobule a zeleninu. Obsahuje tisíce prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a další fytonutrienty. Pomáhají vyrovnávat oxidační stres při opalování, chrání vaše zdraví zevnitř a zabraňují stárnutí pokožky.

Na druhou stranu buďte opatrní, abyste příliš neochladili metabolický ohen. Konzumace studených salátů a pití ledových nápojů může oslabit trávicí ohen. Proto je důležitékonzumovat teplá jídla, zvláště vhodné jsou polévky (např. kopřivová polévka!). A svůj den vždy začněte sklenicí horké vody.

Čemu se vyhnout? Silnému alkoholu a smaženým a těžko stravitelným pokrmum. Také mražená jídla a zmrzlina jsou naročná pro trávení, takže je nevyhledávejte často.

Antidotum životním stylem

Provonte svůj domov kafrem nebo santalovým olejem. Vyhněte se namáhavému cvičení a opalování, které zvyšuje další hromadění horka. Davejte  přednost spíše klidným a odpočinkovým  aktivity, jako je plavání, procházky ve stinných lesích, trávení času s přáteli a rodinou. Doufám, že vám to současná situace umožní!

Antidotum bylinkami a vněšimí terapiemi

Můžete zařadit koření jako muškátový oříšek a hřebíček pro prohlubení spánku a zklidnění emocí. Jsou skvělé pro uklidnění větru. Pro ještě silnější učinek můžete použit bylinnou formuli Padma Nervotib (večer), která je ještě silnější. Pro zchlazení můžete pít malé množství šafránové vody, připadně si vzít formuli Padma Hepatib (v poledne).

Z vnějších terapií Sowa Rigpa se ke zklidnění  elementu větru používájí olejové klystýry (pozor: liší se od hydrokolonoterapie, která může zvýšit element větru a jeho projevy. Teplý olej odvádí vítr z těla, voda naopak).

Jednodušší, ale účinná terapie je aplikace oleje na pokožku nebo jemná olejová masáž. Můžete použít sezamovy olej (má teplé vlastnosti), olivový nebo kokosový oleje, které jsou chladnější. Navíc kokosový olej poskytuje přirozenou ochranu před sluncem, takže ho radá používám místo toxických opalovacích krémů. 

     

            Přeji vám krásné léto!