Zdravé Vánoce z pohledu tibetské medicíny

Antistres

Pokud se v tomto krásném ale i náročném předvánočním období cítíte přetížení a ve stresu, vzpomeňte si, že  emoce mají velký vliv na naše zdraví. A tou nejdůležitější emocí je radost a vděčnost! Výzkum ukazuje, že smích aktivuje NK buňky (druh lymfocytů), které nás chrání před patogeny a nádorovým bujením.

Dokonce, i když smích předstíráte, váš imunitní systém plní své funkce lépe (výzkum herců v Kalifornii vykázal lepší imunitní odpověď u těch hrajících v komediích, a oslabenou u těch v depresivních hororech)! Takže jak to využít - kultivujte přátelství, radost a vděčnost. Dobrým návykem je začít ráno tím, že si uvědomíte 3 věci, za které jste vděční, a při čištění zubů se obdaříte krásným úsměvem! 

Strava jako lék

Pro zvládnutí zimního období můžete využít další rady celostní a tradiční tibetské medicíny. V zimě je důležité naše tělo zahřívat a vyživovat. Nedoporučuje se dělat v tomto období delší půsty a hladovění.

Naopak, strava by měla být nutričně bohatá, obsahující dostatek kvalitních tuků, bílkovin a pomalých sacharidů. Obohatit výživu můžete i použitím bylin, koření a adaptogenů, jako jsou Maca, Ashwagandha, kardamom, zázvor, muškátový oříšek, hřebíček, skořice, badyán, anýz a další.

Tyto byliny podporují naši psychiku a nervový systém, který je spojený s elementem větru (Lung), který se v zimě více projevuje.  Zlepšují taky trávení (zázvor) a podporují v zimě namáhané ledviny (kardamom). 

Využijte toto skvělé koření např. ve vánočním cukroví.  Cukroví by nemělo obsahovat příliš cukru, lepku a mléka, aby neoslabovalo imunitu. Můžete použít oříškové mouky, jako mandlová, kešu, či z vlašských ořechů, přidejte trochu medu a rapadury místo cukru -viz recepty níž.

Podpůrné terapie

Z vnějších terapií zařaďte promazávání celého těla teplým sezamovým olejem a teplé obklady na oblast ledvin. Pomáhá to příjemně se uvolnit a zklidnit před spaním, jak tež posilit ledviny.

Tip na bylinky


Padma Digestib  je skvělá forma bylinného doplňku na toto roční období, pro podporu ledvin, trávení a zahřátí organizmu. Ideálně je si jí dát ráno na lačno s horkou vodou, ale lze ji použít i po těžkém štědrovečerním hodováním. :)

A pro podporu nervové soustavy, zvládání stresu a dobrý spánek si večer dejte před spaním Padmu Nervotib.  Můžete si ji přimíchat do čaje, vývaru, anebo i do svařáku. 

Přeji vám krásné a zdravé Vánoce a cele zimní období!


Dr. Anastazja Holečko